"Mektuplar"

 

Yüzyıllardır işgaller yaşamış, her gelenin yeni bir düzen getirmeye çalıştığı, girmesi kolay çıkması zor, günah keçisi haline gelmiş bir ülke Afganistan. Orada yaşayanların nefes alabilmeyi hedef olarak belirlediği. Sadece nefes almanın yaşamak olmadığına inananların da gurbette kötü şartlarda çalıştığı bir coğrafya.

Çalışmak için daha çok İran’a giden Afganistanlılar, İran’daki işsizlik ve zorla ülkelerine geri gönderilmeleri nedeniyle rotalarını Türkiye’ye çevirmiş durumdalar. Resmi açıklamalara göre şu anda Türkiye’de 130 bin Afgan vatandaşı bulunmakta. Çoğu okuma yazma bilmeyen bu insanların ağırlıklı olarak yaptığı iş ise kâğıt toplayıcılığı.

Nefes alması zor, sağlıksız mekânlarda kalabalık bir şekilde yaşayan, çöpe attığımız kıyafetleri giyen, kâğıt, metal ve plastik toplayarak Afganistan’daki ailelerine para gönderen bu insanlarla kimse konuşmuyor.  Sanki hiç yoklar, hiç olmadılar. Çöpe atılmış anılarımıza son dokunanlar ve bizim aramızdaki huzursuz bir yok olma hali. İmgelemimizde eksik bir yer, kimsenin girmediği bir patika.

Şimdi o patikada buluşuyoruz. Bir zamanlar dokunduğumuz kâğıtlara dokunuyor elleri. Anlamadığımız bir dilden, tanımadığımız insanlara mektup oluyor. İlk defa göz göze geliyoruz.

Sergiler

* Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü 40. Yıl Sergisi

© 2017 TOLGA AKBAS