Sil Baştan

"Sil Baştan" isimli çalışmam,  yönetmenliğini Michel Gondry'nin yaptığı ve baş rollerde Jim Carrey ile  Kate Winslet'in oynadığı "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" isimli filme bir atıf niteliğinde. 

 

Filmin, intersinema.com'daki (https://www.intersinema.com/sil-bastan-filmi/) özeti şu şekildedir; Joel Barish (Jim Carrey), eski kız arkadaşı Clementine'in (Kate Winslet) ilişkilerine dair tüm anılarını sildirmek için gizem dolu tıbbi bir müdahaleye başvurduğunu öğrenir. Bu durum karşısında hayal kırıklığına uğrayan ve Clementine'i unutmak için aynı prosedürü kendi üstünde uygulatmaya karar veren Joel, sıkı kurallar ve tam gizlilik ilkesiyle çalışan deneysel tıp merkezi Lacuna Laboratuarı'nın yolunu tutar. Dr. Mierzwiak’ın gözetiminde hatıralarını sildirmek için derin bir uykuya yatan Joel gözyaşı ve kızgınlık dolu anılarının altında sevgilisine karşı duyduğu büyük bir aşk olduğunu ve onu kaybetmek istemediğini fark eder. Joel, Clementine’i tamamen unutmadan önce anılarını silme işlemini durdurmanın bir yolunu bulmalıdır.

 

Video çalışması da bu minvalde ilerler. Gördüğümüz görsel, Türkiye'de hızla devam eden "Kentsel Dönüşüm" sürecinin küçük kısmını (1.5 yıl) gözler önüne serer. Görselin ilerleme süreci boyunca neredeyse bir mahalle yok olur. Aslında yok olan, sadece beton binalar değildir. Yok oluşla birlikte salıncak kurulan ağaçlar, top oynanan bahçeler, sohbet edilen kapı önleri, komşuluk ilişkileri kısaca bellek yok olmaktadır. Video, bu açıdan "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" filmine benzer bir pişmanlık içerir. Kendi irademizle, uzun yıllardır biriktirdiğimiz anıları ve yaşanmışlıkları terk ettiğimizi işaret eder. Artık geri dönüş ya çok zordur ya da imkansız. Belleğimizi canlı tutan etmenlerden mekan algısının yok oluşuyla, ona bağlı olan yaşanmışlıklar da yok olmaya başlar.

Gösterimler

* Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü 40. Yıl Sergisi

* Bulgaristan Piskopos Konstantin Preslavski Üniversitesi Video Festivali

* Gürcistan'da düzenlenen Artsterium 12 / 2019 

Gürcistan, Tiflis'te Yunus Emre Enstitüsü desteğiyle düzenlenen ve kuratörlüğünü Denizhan Özmen'in yaptığı Artisterium 12 sergisinden çalışmama ait görseller.

Base 2019

Prof. Ozan Bilgiseren, Merih Akoğul, Kezban Arca Batıbeki

  • YouTube Sosyal Simge
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Classic
  • Facebook Classic

© 2017 TOLGA AKBAS

Tolga Akbaş'ın kişisel web sayfasıdır. Fotoğraflara, fotoğraf projelerine, time lapse çalışmalarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.