top of page

Time lapse hakkında

Time lapse, dilimize çevirirsek "zaman atlamalı çekim tekniği"dir. Video kaydını hızlandırarak yapıldığı gibi, belli bir noktadan belli zaman aralıklarıyla çekilen fotoğrafların uygun bir video editörle birleştirilmesiyle de elde edilebilir. Çok kısa süreçleri  (birkaç saat) video hızlandırma ile time lapse haline getirmek mümküdür fakat aylarca hatta yıllarca süren süreçleri time lapse tekniğini kullanarak görüntülemek için belli zaman aralıklarında çekilen fotoğrafların birleştirilmesi gerekir. Long term time lapse denilen bu tekniği uygulamak için özel tasarlanmış sistemlere gerek duyulur. Bu sistemler hem zorlu iklim şartlarına dayanabilmeli hem enerjini kendi üretebilmeli hem de internete bağlı olmalıdır.  Böylece veri kayıplarının önüne geçilmiş olur. 

Time lapse tekniğinin tarihi fotoğrafçılık tarihi kadar eskidir. Hatta Eiffel (Eyfel) Kulesi'nin bile time lapse tekniği kullanılarak çekilmiş fotoğrafları vardır. Türkiye'de bu işin öncülüğünü benim kurucusu olduğum timelapseturkiye.com sayfası yapmıştır. Halen de  yöneticiliğini yaptığım İKM Prodüksiyon çatısı altında süreç görüntüleme isteyenlere profesyonel olarak destek vermekteyim. 

Yaptığımız çalışmalar arasında Çamlıca TV Kulesi'nin yapılış sürecini time lapse tekniğini kullanarak görüntülemek de var. Tamamı bize ait olan görüntüler NTV, AHaber gibi pek çok ulusal kanalda yayınlandı.

Çamlıca TV Kulesi'nin time lapse görüntüleri NTV'ye haber oldu

bottom of page